Jeśli istnieje potrzeba połączenia elementów np. na krawędziach otworów – czyli tam, gdzie mogą występować garby, wykorzystuje się to tego specjalną zgrzewarkę garbową. Zastosowanie w tym wypadku innej zgrzewarki byłoby niezmiernie trudne, a w wielu wypadkach po prostu niemożliwe, właśnie ze względu na istniejące nierówności – czyli garby.

Zastosowanie stacjonarnych zgrzewarek garbowych

stacjonarne zgrzewarki garboweCzęsto w różnych przedmiotach gdzie zachodzi potrzeba zgrzewania (np. płytki elektroniczne), na ich krawędziach występują nierówności technologiczne, popularnie nazywane garbami. Zwykła zgrzewarka nie jest w stanie połączyć dwóch elementów nad takim garbem. Dlatego w takich sytuacjach stosuje się zgrzewarkę garbową, która ma tę możliwość, że przepływ prądu elektrycznego topi te garby i łączy elementy metalicznym połączeniem. Np. stacjonarne zgrzewarki garbowe mają często zamontowany specjalny układ dociskowy na sprężynach, który ma za zadanie minimalizować wypryski materiału podczas topienia garbów. Układ sterowania takich zgrzewarek oparty jest na nowoczesnym mikroprocesorze, który dokładnie może ustawić parametry przepływu prądu, temperatury, czy siły docisku. Może również stabilizować prąd, jeśli np. nastąpiłyby jakieś nagłe zmiany napięcia. Zgrzewarki garbowe posiadają także układ autodiagnostyki. Są przez to bardziej niezawodne, zabezpieczone przed uszkodzeniami, a przede wszystkim mogą same lokalizować ewentualne usterki. Są to bardzo korzystne cechy takich zgrzewarek.

Zgrzewarki garbowe mogą łączyć jednocześnie w kilku punktach. Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj produktu chcemy połączyć. Np. mogą to być pręty, czy elementy w kształcie prętów. Zgrzewa się także śruby i nakrętki do blach, elementy rurowe, sworznie, ożebrowania, a także zgrzewanie krzyżowe drutów.