Kilka lat temu rozpoczęła się era ekologii. Co mam na myśli? Ano to, że wszędzie jesteśmy atakowani ze strony ludzi, którzy uważają się za lepszych i mądrzejszych, żeby nas przekonać, że robimy źle, biorąc zwykłe torby reklamowe zamiast wydać troszkę więcej i wziąć zamiast tego torby ekologiczne. Ale czy na pewno jest to aż tak zdrowsze dla środowiska.

 

Czy kupując torby inne niż torby bawełniane zabijamy przyrodę?

 

torby papierowe z nadrukiemMoim zdaniem nazwa ”torba ekologiczna” ma po prostu działać na nas, na naszą wyobraźnie. Często te torby ekologiczne są droższe i mniej odporne na zużycie od nieraz tańszych odpowiedników jakimi są na przykład torby bawełniane czy inne odpowiedniki takie jak torby materiałowe. Każdą z nich możemy kupić również jako torby z nadrukiem, żeby trochę zwiększyć ich atrakcyjność. Jednak bardzo często zastanawia mnie, jakie mają powiązania grupy proekologiczne z producentami toreb. No bo po co obcy ludzie mieli reklamować czyjś produkt za darmo? A może jest tak, że grupy, które opowiadają się za ekologią są zwyczajnie podstawione przez firmy, które zajmują się produkcją ekologicznych toreb, ekologicznych butów, ubrań, jedzenia, samochodów itd. Czemu krzycząc za ekologią wszyscy mówią o torbach i samochodach a nikt nie zwraca uwagi na spalanie jakie ma samolot, które liczy się w tonach paliwa na godzinę. Lub okrętów które jest równie duże. Nikt też nie bierze pod uwagę tego, jak dwa fronty podczas zimnej wojny detonowali ładunki atomowe w atmosferze, morzu itp.

Jest to może i gdybanie, wręcz doszukiwanie się teorii spiskowych, ale czy lepiej siedzieć cicho i wierzyć we wszystko co mówią, że jest dobre czy może lepiej samemu trochę pomyśleć na tematy, o których opinia jest nam niemal na siłę wbijana do głowy. Warto nieraz samemu usiąść, albo lepiej w gronie znajomych i podyskutować o tego typu sprawach a nie tylko o tym, kto kogo zdradził wczoraj w serialu.