Niedawno mieszkańcy okolicznych miejscowości na pewno przeżyli chwile grozy w związku z małym huraganem, ale także byli zapewne wielce zdziwieni, kiedy zauważyli latające w trąbie powietrznej elementy mojego domu. Jak to się stało? Gdyby mój dom był murowany, to co najwyżej odpadłoby kilka dachówek, pootwierały by się okna i drzwi, może jakaś szyba by pękła.

Dom z bali mogą być mocno podatne na warunki atmosferyczne

Budowa domów drewnianychMury są ciężkie i stabilne, więc nie ma możliwości, żeby jakiś huragan zdmuchnął dom w powierzchni ziemi. Niestety, domki drewniane całoroczne są mniej trwałe i stabilne, a przez to mniej odporne na takie niespotykane zjawiska atmosferyczne. Kiedy budowałam swój dom nie sądziłam, że w naszym kraju takie rzeczy mogą się wydarzył. W Stanach Zjednoczonych to normalne, że regularnie nawiedzają je huragany, ale u nas bywały co najwyżej bardzo silne wiatry. Jak widać jednak klimat się zmienia, i budowa domu z bali nie jest już takim dobrym pomysłem. Przekonałam się o tym dotkliwie w zeszłym miesiącu. Na początku była tylko lekka mżawka i wietrzyk. Potem rozpadało się już na dobre, a wiatr był tak silny, że wyginał nawet bardzo duże drzewa. Najgorsze miało się dopiero rozpocząć. Kiedy przestało padać nagle wiatr przybrał na sile. Ludzi dosłownie zwiewało z ulicy i każdy jak najszybciej chciał się schować w domu. Później przyszedł huragan. Pozamykałam wszystkie drzwi i okna, ale to niewiele pomogło bo wiatr i tak dudnił w całym domu. Budowa domów drewnianych jak widać nie jest aż takim dobrym pomysłem jaki myślałam, że jest, bo usłyszałam hałas na poddaszu i okazało się, że zdmuchnęło mi część dachu, rynna poleciała wraz z trąbą powietrzną. Później huragan przeszedł, ale ja zostałam dosłownie bez dachu nad głową.

Strop się trzymał, ale wymagał kompleksowej naprawy. Dobrze, że na poddaszu miałam tylko różne graty, a nic cennego, bo większość rzeczy jeśli nie poszła z wiatrem to została porozrzucana po podwórku i się podniszczyła. Jak widać domki drewniane całoroczne mają swoje wady i w czasie huraganów nie uchronią nas przed zniszczeniami.