Początek urządzeń do samoobsługowej sprzedaży, związany jest ze Stanami Zjednoczonymi, ponieważ tak powstała pierwsza tego typu maszyna. Szybko zyskała popularność i zaczęła kolonizować  inne rynki, w tym także polski.

Gdzie znajdziemy maszynę vendingową?

maszyna vendingowaJakieś piętnaście lat temu, urządzenie vendingowe można było spotkać w szkołach, przejściach podziemnych, czy na stacjach kolejowych. Były to miejsca, gdzie każdego dnia znajduje się wielu potencjalnych klientów. Sukces w sprzedaży prowadzonej za pośrednictwem takiej maszyny, zależy przede wszystkim od jej zlokalizowania. Im bardziej zatłoczone miejsce, tym większa sprzedaż. Maszyna vendingowa jest dostosowana do prowadzenia sprzedaży w budynku oraz poza nim. Można w niej dostosować półki do rozmiarów asortymentu, więc jest praktyczna. Z wyglądu zewnętrznego przypomina dużą lodówkę z przeszkolonymi drzwiami, przez które widać co jest dostępne do kupienia. Obsługa maszyny jest bardzo prosta i intuicyjna, więc każdy klient sobie z nią poradzi. Na rynku znajdziemy maszyny oferujące gorące napoje takie jak kawa, herbata czy czekolada oraz modele mieszane, w których można znaleźć przekąski i napoje. Nowością są automaty oferujące leki, artykuły medyczne czy drobny sprzęt elektroniczny. Głównymi klientami tego typu maszyn są młodzi ludzie, studenci czy uczniowie szkół, ponieważ często automat vendingowy można znaleźć na terenie placówek edukacyjnych. Prowadzenie biznesu na ich pośrednictwem, generuje znacznie niższe koszty niż tradycyjna sprzedaż.

Maszyny vendingowe są sprzedawane lub wynajmowane przez pośredników współpracujących z producentami. Ich cena zaczyna się od kilkunastu tysięcy złotych, a może skończyć nawet na kilkudziesięciu tysiącach złotych za najnowsze modele.