Dieta odchudzająca nie musi dotyczyć wyłącznie ludzi. Ważne jest także zadbanie o odpowiednią kondycję ich najwierniejszych zwierzęcych towarzyszy, którzy często cierpią z powodu zaniedbań i niewiedzy właścicieli. W tym odcinku zajmiemy się drobnymi futrzastymi przyjaciółmi: świnkami morskimi, chomikami, szczurami i myszami.

Jak karmić nasze zwierzątka?

Zdrowa dietaZdrowe diety dla tych zwierzątek powinny bazować na pożywieniu, które same zdobywają w naturze. Nie należy więc polegać wyłącznie na gotowych kupnych karmach, które często bywają niskiej jakości, ale uzupełniać je również świeżymi produktami, dbając o zbilansowane, pełnowartościowe posiłki. Pozwoli to na wzmocnienie puchatych podopiecznych, zatroszczenie się o ich skórę, sierść i pazurki oraz zapewni pewną rozrywkę od monotonii codziennych posiłków. W zależności od gatunku, zwierzątka mogą dostawać różne pokarmy. Każdy właściciel powinien dobrze zapoznać się z listą produktów, które może dostawać jego mały pupil oraz brać pod uwagę jego wiek, kondycję, stan zdrowia i aktywność fizyczną – leniwy chomik potrzebuje mniej jedzenia niż ten, który w swoim małym plastikowym kółku w ciągu nocy przebiegnie kilka kilometrów. Wszystkie sprawdzone diety dla świnek, szczurów, chomików i myszy zalecają, aby poza produktami zbożowymi zwierzątka dostawały też zieleninę, świeże warzywa i owoce, orzechy, czasem także gotowane mięso, które stanowi przysmak chomików syryjskich. Trawę czy mlecz można podawać suszone, dzięki czemu, gdy ususzy się odpowiedni zapas, można je podawać przez cały rok. W przypadku świeżych roślin, owoców i warzyw należy kontrolować, czy zwierzę je lubi i zjada, czy zostawia nietknięte lub chowa niedojedzone. Nawet gdy regularnie czyści się klatkę, należy pilnować, by nie znajdowały się w niej resztki niedojedzonego, pleśniejącego jedzenia, które mogą zaszkodzić zwierzątku. Najskuteczniejsze diety oznaczają nie tylko zgodność z produktami zalecanymi dla danego gatunku, ale przede wszystkim unikanie tego jedzenia, które uważane jest za szkodliwe, a którym mogą je dokarmiać dzieci: herbatniki, czekolada, słone przekąski.

Wszystkie zalecenia żywieniowe wskazują również, że zwierzęta powinny mieć stały dostęp do świeżej pitnej wody. Dlatego należy codziennie sprawdzać poidełka i regularnie wymieniać wodę na czystą.