Gruntowy wymiennik ciepła to zagadnienie, która ilu osobom jest zupełnie obce, ale może inna nazwa, czyli gruntowy Powietrzny Wymiennik Ciepła powie nam coś więcej. Nie koniecznie? No, więc jest to urządzenie, które służy do wspomagania wentylacji budynków.

Rozwiązanie pomocne jak klimatyzacja z Kielc

klimatyzacjaTym samym zwiększające ich komfort cieplny ujednolicając temperaturę dostarczanego do budynku powietrza. Urządzenia te dzielimy na przeponowe oraz bezprzeponowe. Te pierwsze to takie, w których istnieje warstwa oddzielająca media, między którymi następuje wymiana ciepła, natomiast te drugie działają inaczej i tam przepływające powietrze ma bezpośredni kontakt z odpowiednio przygotowaną warstwą gruntu. Może wydaje nam się, że jest to jakiś zaawansowany sprzęt, którego nie wykorzystamy, na co dzień, ale tak naprawdę jest to rozwiązanie, które może być na bardzo pomocne tak samo jak klimatyzacja kielce, bo w tych urządzeniach wykorzystuje się dużą pojemność cieplną gruntu, a to zmniejszyć wahania temperatury powietrza dostarczanego do budynku. Zapewne zastanawia Cię, do czego używana jest ta instalacja. Nie jest to nic skomplikowanego, instalacja jest wykorzystywana do wstępnego ogrzewania lub chłodzenia powietrza wprowadzanego do budynków. Oczywiście ogrzewani zimą, a ochładzania latem. Tutaj trzeba wspomnieć, że najczęściej jest to system połączony z wentylacją mechaniczną budynku i rekuperatorem, ale również z innymi podobnymi systemami grzewczymi lub chłodniczymi. Oczywiście początkowo były to urządzenia mające zastosowanie tylko w budownictwie budynków autonomicznych lub w domach pasywnych, jednak w chwili obecnej jest to rozwiązanie wykorzystywane coraz częściej w instalacjach wentylacyjnych nowo wznoszonych obiektów, również w domach.

Warto zauważyć, że instaluje się je w budynkach, gdzie zwraca się uwagę na niską energochłonność budynku. Oczywiście sama instalacja tego typu nie należy do najtańszych, ale koniec końców przynosi ona pozytywne efekty dla każdego budynku, w którym została zainstalowana, a przecież o to chodzi specjalistom z zakresu budownictwa, żeby budynek był przystosowany do potrzeb ludzi.