Wile osób nie zdaje sobie sprawy jak jest różnica pomiędzy serwerownią a centrum danych. Dlatego bardzo często popełniają błąd nazywając wszystko serwerownią. Jest to błąd ponieważ różnica między nimi w pewnych aspektach jest bardzo duża. Aby ją zrozumieć należy w pełni zrozumieć czym jest serwerownia a czym data center?

Różnica pomiędzy serwerownią a centrum danych

data centerJak najprościej mówiąc centrum danych składa się z pomieszczenia jakim jest serwerownia, w którym zarządzany jest kompleksowo cały sprzęt serwerowni wraz z zapewnieniem odpowiednich warunków takich jak osobne pomieszczenia techniczne, operacyjne oraz pomieszczenie zajmujące się dystrybucją chłodu. Taki podział pomieszczeń ma na celu zoptymalizowanie oraz maksymalne uproszczenie serwisowania ewentualnych uszkodzeń, zapewnienie bezpieczeństwa. Tak więc w przypadku data center z prawdziwego zdarzenia serwerownia jest tylko i wyłącznie pomieszczeniem, które służy do prawidłowego utrzymania pracy sprzętu serwerowego, który musi pracować w odpowiednich warunkach to znaczy: zapewnienie odpowiedniego zasilania, chłodzenia, bezpieczeństwa oraz obsługi technicznej. Wszystkie te usługi dostarczane są przez osobne pomieszczenia odpowiednio rozlokowane w centrum danych. Dlatego błędem jest nazywanie wszystkiego serwerownia, ponieważ jest ona tylko jednym z pomieszczeń całego data center. Natomiast jeśli mamy do czynienia z jednym pomieszczeniem które pełni wszystkie wyżej opisane funkcje wtedy dopiero może być nazywane naprzemiennie jako serwerownia lub centrum danych.

Reasumując nazewnictwa te są bardzo podobne jednak należy znać zasadniczą różnice miedzy nimi. Zatem niewielkie pomieszczenia z kilkoma szafami serwerowymi lepiej nazywać serwerownią. Natomiast duże zaawansowane pokoje z wieloma odrębnymi pomieszczeniami powinno nazywać się centrum danych.