Jeszcze nie tak dawno temu osoby poruszające się an wózkach inwalidzkich były tak praktycznie wykreślone z życia, czyli były spychane na margines. Z jednej strony trudno się temu dziwić, bo prawdę powiedziawszy nie miały one praktycznie żadnej możliwości na prowadzenie względnie normalnego życia.

Wózek inwalidzki – przeszkoda czy nie?

SchodołazObecnie jednak biorąc pod uwagę to jak rozwinęła się technologia oraz może co ważniejsze jak bardzo zmieniła się świadomość społeczna sytuacja ta zdecydowania się zmieniła. Więc czy w dzisiejszych osoba niepełnosprawna ruchowo ma możliwość prowadzenie względnie normalnego życia? Odpowiedź na to pytanie brzmi tak, może nie jest to całkiem normalne życie i nie jest to takie proste, ale takie osoby obecnie mogą normalnie funkcjonować zarówno w życiu codziennym jak i zawodowym. Jeśli chodzi o codzienne funkcjonalizowanie to głównie mam na myśli wszelkie rozwiązania technologiczne, które umożliwiają osobom na wózkach pokonywanie schodów, przemieszczanie się z pokoju od pokoju czy choćby wchodzenie do wanny. Do tego typu ułatwień można zaliczyć takie rozwiązania jak: podnośnik sufitowy, krzesełko schodowe, schodołazy jest ich wprawdzie kilka rodzai, ale jak na nasze warunki to najlepiej sprawdzają się, schodołaz gąsienicowy. Zaletą takiego rozwiązania jakim jest schodołaz, jest fakt, że można je wykorzystywać nie tylko we własnym domu, ale także i poza nim, do pokonywania schodów w parku czy na przykład w kinie, co zwykle było bardzo kłopotliwe zarówno dla osoby na wózku jak i jej opiekuna. Jeśli chodzi natomiast o życie zawodowe, to jeszcze do niedawna osoby niepełnosprawne nie miały praktycznie na nie żadnych szans, obecnie bardzo mocno zmieniło się to i coraz częściej osoby niepełnosprawne są zatrudnianie przez pracodawców. Zamiana tab wynika raz z tego, że zmianie uległa świadomość społeczna dzięki czemu osoby na wózku przestano traktować jako osoby gorsze.

Po drugie państwo polskie wprowadziło szereg dofinansowań dla przedsiębiorców decydujących się na zatrudnianie osób niepełnosprawnych, które mają to przekonać ich do wybory właśnie takich pracowników. Wszytko to sprawia, ze jakość życia osób poruszając się na wózkach w dzisiejszych czasach jest zdecydowanie wyższe niż jeszcze nie dawno.