Biznes sezonowy kojarzy się nam przede wszystkim w miejscowościami wypoczynkowymi, które w dużej mierze uzyskują swoje zyski w zależności od pogody za oknem. Latem gdy świeci słońce wszyscy wybierają się na morze, kupują świeżo złowione ryby i jedzą domowe lody, a zimą szukają dobrego ośrodka narciarskiego, żeby móc jeździć na nartach czy snowboardzie.

Linie do kostki brukowej umożliwiają całoroczną produkcję

kostka brukowa wibroprasyJednak jest wiele innych dziedzin, które również są sezonowe np. produkcja elementów betonowych. Wiadomo, że zima to martwy sezon dla branży budowlanej. Można co najwyższej przeprowadzać remonty, ale nie stawiać domy, żeby nic nie zamarzło i dobrze wyschło. Wibroprasy nie działają, bo nikt nie kładzie teraz chodników, z tych samych względów. Można produkować wtedy betonowe bloczki na zapas, czyli na wiosnę i lato, ale przed sezonem nikt ich nie kupi i trzeba je gdzieś składować. Takie linie do kostki brukowej działają tak szybko, że w i sezonie mogłyby na bieżąco produkować kostkę, ale wtedy w zimie firmy nie działały by, bo nie miałyby co robić. Z betonu niewiele więcej da się zrobić, poza materiałami do budowy domów. Raczej takie akcesoria nie byłyby pożądane, zatem ciężko jest zmienić profil działania firmy lub poszerzyć ofertę producenta. Wibroprasy też mają ograniczone możliwości i nie wyprodukują nie wiadomo czego w dowolnym kształcie, więc potrzebne byłyby nowe maszyny do innej produkcji. Linie do kostki brukowej też są dedykowane tylko niej, zatem nic z nią nie zrobimy.

Zatem produkcja elementów betonowych to biznes sezonowy, przynajmniej na terenie naszego kraju i innych o podobnym klimacie jesiennym i zimowym.