Wszyscy miłośnicy żeglugi śródlądowej i morskiej posiadają jakieś uprawnienia. Pomimo tego, że po niektórych wodach można pływać bez ich posiadania, biorą oni sobie za punkt honoru ich zdobicie. Zdają oni sobie bowiem sprawę z tego jak ciężką sztuką jest opanowanie jachtu przy silnym wietrze.

Czarter jachtów nie bez uprawnień?

czarter jachtówNawet dla posiadaczy patentu jest to bardzo trudna sztuka, a co dopiero dla ludzi bez niego. Dlatego tak wiele osób które posiada swoje jachty na mazurach często ląduje w wodzie, ponieważ nie potrafią go opanować. Nie mają również pojęcia o tym jak wykonać standardowe manewry, które mogą komuś uratować życie. Ponadto każdy czarter jachtów wymaga od swoich klientów posiadania takowego patentu. Bez niego nie ma co myśleć o wypożyczaniu jachtów. Jeżeli już odbyliście kurs i chcecie przystąpić do egzaminu na patent żeglarza jachtowego, to czeka was kila etapów. Najpierw sprawdza się bowiem wiedzę teoretyczną aspirantów z różnych dziedzin. Dostaniemy pytania z takich działów jak locja, meteorologia, budowa jachtu czy teoria żeglowania. Dopiero kiedy z wynikiem pozytywnym ukończymy tą część egzaminu, będziemy mogli przystąpić do następnej. Jak można się domyślić w tej części sprawdza się praktyczne umiejętności aspirantów. Najpierw muszą pokazać, że znają podstawowe węzły które są potrzebne na jachcie. Dopiero wtedy są wpuszczani na jachty i pokazują swoje umiejętności.

Trzeba wykonać kilka podstawowych manewrów, takich jak „człowiek za burtą” czy po prostu zwrot przez sztag. Dopiero kiedy pozytywnie zdamy cały egzamin, możemy wynająć czarter i ze znajomymi płynąć świętować.