Zabieg endoprotezoplastyki jest wykonywany zazwyczaj w przypadku pacjentów, którzy zmagają się z zaawansowanymi zmianami zwyrodnieniowymi stawu biodrowego lub kolanowego. Często towarzyszą im silne dolegliwości bólowe, których nie łagodzą środki farmakologiczne. Ból jest na tyle silny, iż ogranicza sprawność i zmniejsza poziom aktywności. Endoprotezoplastyka jest sposobem na to, do poprawić komfort życia pacjentów, a także umożliwić im prawidłowe funkcjonowanie.

Odpowiednio dobrany program rehabilitacyjny konieczny po endoprotezoplastyce

rehabilitacja endoprotezaProgram rehabilitacyjny jest zawsze dobieramy indywidualnie do każdego pacjenta, zależy od jego kondycji, stanu zdrowia oraz możliwość organizmu. Specjalista dba o  to, by działania były bezpieczne oraz skuteczne. Niezwykle pomocna w dochodzeniu do pełnej sprawności jest rehabilitacja Endoproteza jest sposobem na pomoc pacjentom. Po zabiegu mogą pojawić się pewne powikłania. Dzięki odpowiednio dobranym ćwiczeniom można zmniejszyć ryzyko wystąpienia nieprawidłowości. Pacjenci wykonują ćwiczenia izometryczne i krążeniowo-oddechowe. Poprawiają one ich samopoczucie, zmniejszają ryzyko pojawienia się odleżyn. Należy pamiętać, iż rehabilitację należy rozpocząć jak najszybciej, gdyż dzięki temu ryzyko pojawienia się nieprawidłowości jest zdecydowanie mniejsze. Ćwiczenia wzmacniają mięśnie, zapobiegają ich zanikom, zwiększają wytrzymałość pacjentów. Dzięki nim można zwiększyć zakres ruchomości stawu, a także zapobiegać tworzeniu się zakrzepów. Początkowo odbywają się one w pozycji leżącej lub siedzącej. Po kilku dniach pacjenci są stopniowo pionizowani.

Uczą się także prawidłowo chodzić, początkowo z balkonikiem, o kulach, a następnie o lasce. Ważne jest, by ciężar równomiernie spoczywał na obu stopach. Z czasem mogą zacząć ćwiczyć wchodzenie po schodach rozpoczynając od zdrowej nogi. Kolejne ćwiczenia obejmują uczenie się utrzymania równowagi. Rehabilitacja trwa przez kilka miesięcy, ważne jest, by stosować się do zaleceń specjalisty.