Nawet najlepsze przemysłowe maszyny z czasem się zużywają. Pojawiają się nie tylko uszkodzenia mechaniczne, rysy, rdza, czy odbarwienia. Dużym zagrożeniem dla prawidłowego funkcjonowania maszyn jest to, że w procesie ciągłej eksploatacji maszyna się rozregulowuje. Często nawet przesunięcie jednego elementy o milimetr powoduje, że produkcja jest nieprawidłowa.

Osiowanie maszyn jest niezbędne

osiowanie maszynySprawdzanie działania maszyn powinno być wykonywane okresowo, by mieć pewność, że wszystko dobrze działa. Najczęściej wykonywane jest osiowanie maszyny, a konkretnie osiowanie jej wałów. Jeśli nie będzie się tego wykonywać to maszyna będzie się psuła, zatem osiowanie pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy na konserwacji. Osiowanie wykonywane jest przez profesjonalistów, posiadających odpowiedni sprzęt laserowy (ten oferuje najdokładniejsze pomiary). Każdy wał maszyny musi znajdować się na określonej wysokości, najczęściej w linii prostej w stosunku do innych wałów. Poza jego położeniem sprawdzane są także takie rzeczy jak prędkość obrotu wała, zarówno zbyt wolna, jak i zbyt szybka będą zaburzać proces produkcji. Dawniej używało się różnych urządzeń pomiarowych, takich jak szczelinomierz, czy czujnik zegarowy, jednak nie były one tak dokładne, a ich użytkowanie było skomplikowane i zajmowało dużo czasu. Urządzenia laserowe dają natychmiastową odpowiedź na to, czy maszyna dobrze działa, pozwalają także wyświetlać wyniki na komputerze, jak i drukowanie ich.

Zmniejszony pobór prądu, większa sprawność maszyny, mniejsze zużycie części, zredukowanie drgań – to tylko niektóre z rzeczy jakie możemy zyskać, jeśli regulowanie będziemy kontrolować i osiować maszyny. Lepiej jest postawić na diagnostykę i konserwację, niż potem wydawać duże sumy na naprawę drogich urządzeń.