Wiele osób, które właśnie skończyło finanse i rachunkowość, zastanawia się nad założeniem własnej firmy. Także doświadczone księgowe, pracujące w dużych firmach lub instytucjach państwowych, rozważają założenie działalności gospodarczej. Usługi księgowe cieszą się bowiem rosnącym zainteresowaniem. Korzystają z nich zarówno małe firmy, jak i coraz więcej dużych przedsiębiorstw, które chcą w ten sposób zminimalizować koszty (outsourcing księgowy jest tańszy niż własny dział zajmujących się rachunkowością).

Dobrze prowadzona księgowość sprawi, że nie będziemy mieli problemów z fiskusem.

ksiegowośćBiuro rachunkowe może więc przynieść dość duże zyski, ponieważ dobra księgowa powinna mieć dużo zleceń. Osoby, które planują działalność gospodarczą w tej branży, mają 2 możliwości. Mogą świadczyć usługi rachunkowe samodzielnie lub zdecydować się na współpracę z dużą siecią w ramach franczyzy. Które rozwiązanie jest korzystniejsze?

Wiele tak naprawdę zależy od naszych oczekiwań. Księgowość pod płaszczykiem znanej sieci daje pewne profity. To centrala zajmuje się bowiem promocją, umożliwia nam świadczenie usług pod znaną marką. W ten sposób szybciej zdobędziemy zaufanie klientów. Firmy udostępniają również systemy księgowe, wsparcie administracyjne. Często biuro rachunkowe może również liczyć na infolinię, gdzie dyżuruje radca prawny, doradca podatkowy. Centrala może również organizować wiele bezpłatnych szkoleń.

Jednocześnie, prowadzenie własnej działalności gospodarczej daje o wiele większą niezależność niż franczyza. Nie będziemy musieli wdrażać norm i standardów, które przygotuje dla nas centrala oraz ponosić kosztów związanych z „użyczeniem” marki.

Pamiętajmy jednak, że ostateczna decyzja, czy budujemy swoją markę od podstaw, czy pracujemy na zasadach wyznaczonych przez franczyzę zależy tylko i wyłącznie od nas. Księgowość jest dobrą pracą, a znalezienie dobrego księgowego to główny cel działu rekrutacji w każdej firmie.