Słowo bakteria zazwyczaj kojarzy nam się z czymś złym, czego obecność bardzo często wywołuje negatywne skutki. To nic dziwnego, ponieważ większość bakterii niestety jest szkodliwa. Możemy znaleźć je prawie wszędzie. Żyją na roślinach, owocach i we wszystkich organizmach żywych.

Co to są dobre bakterie?

pożyteczne bakterieNa szczęście istnieje również inna grupa bakterii, których rozwój pomaga organizmowi człowieka. Mówi się o tym, że w przewodzie pokarmowym człowieka żyje aż 400 rodzajów różnych organizmów. To właśnie obecność części z nich jest jak najbardziej pożądana. Pożyteczne bakterie żyją w symbiozie z ludzkim organizmem. To właśnie dzięki tej współpracy możliwe jest wywołanie pozytywnego wpływu. Pozytywne bakterie, zamieszkujące nasz organizm nazywamy probiotykami. Probiotyki te wykazują wielokierunkową aktywność biologiczną. Dzięki temu potrafią np. wyprzeć z organizmu inne organizmy, które są dla nas szkodliwe. Ta aktywność związana jest z tym, że wytwarzają one substancje, do których zaliczamy głównie kwas mlekowy, bakteriocynę, czy nadtlenek wodoru. Bakterie probiotyczne pełnią też bardzo ważną funkcję podczas antybiotykoterapii. Niestety niektórzy lekarze zapominają wspomnieć pacjentowi o tym, aby przed zastosowaniem antybiotyku, sięgnąć po tzw. osłonę. Bakterie przyjmowane w postaci preparatów znacznie przyspieszają powrót do zdrowia. Mają one za zadanie przywrócić oraz utrzymać odpowiednią florę bakteryjną przewodu pokarmowego. Pożyteczne bakterie są nam bardzo potrzebne, a organizm bez nich nie mógłby funkcjonować prawidłowo.

Bakterie pożyteczne znajdziemy np. w kefirze, jogurtach, czy kiszonych ogórkach. To właśnie dlatego powinniśmy spożywać te produkty jak najczęściej. Dobre bakterie są w stanie ochronić nas przed wieloma niebezpiecznymi bakteriami. Dlatego warto jest znać ich rolę i z pełną świadomością dbać o swój układ pokarmowy.