Automatyzacja, która zagląda niemal w każdą dziedzinę życie, coraz bardziej na nas napiera, jednak czy jest to złe? Myślę, że nie. Automatyzacja z naszego punktu widzenia ma wiele zalet, choćby takie, że nie musimy biegać do pieca co 30 minut. Dzisiejsza technika daje nam możliwość nadzorowanie tego, co się dzieje z naszym piecem nawet z drugiego krańca świata, byle by było tam połączenie z internetem. Są jakieś ograniczenia?

Automatyka w dzisiejszych czasach jest spotykana dosłownie wszędzie

czujnikMyślę, że nie ma. Dzisiaj, możemy nawet przeprowadzać symulację ognia, bądź zamontować odporną kamerę, która będzie przesyłała nam obraz z piec, żebyśmy mogli widzieć, jak się pali i czy nie przygasa. Solidne czujniki termoelektryczne takie jak termopary bądź bardziej powszechne czujniki pt100 przekazują dane, jakie zebrały do centrali. Tamto, analizuje dane, jakie dostało i przekazuje to do warstwy fizycznej modelu iso czyli portu ethernet i przesyła za pomocą tego do sieci. Tam już działają bazy danych, portale, aplikacje, które dają nam możliwości tworzenia właśnie tych cudów. Jesteśmy w pracy, a nasze dziecko zostało w domu, żeby się kurować? Widzimy, że temperatura w domu się obniżyła, więc nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wziąć i podnieść naszą temperaturę w domu. I to za pomocą naszego telefonu. Czy nie jest to piękne? W końcu cyfrowy regulator napięcia jest sterowany impulsami, jakie wyśle procesor do niego, a ten może odebrać impuls z ethernetu podłączonego do sieci i tak o to okrąg się zamyka. Czujniki temperatury, regulatory temperatury wszystko to składa się jako automatyka przemysłowa, którą wykorzystuje coraz więcej domów. Oczywiście, za pomocą smartfona z połączeniem internetowym możemy sterować również światłem w domu, lodówką, mikrofalówką, telewizorem itp. Ograniczeniem jest tylko nasz portfel i pomysłowość. Przyciemniane szyby zamiast rolet połączone z budzikiem?

Ależ nie widzę większego problemu w dzisiejszych czasach, a za kilka lat, na szybie zamiast tego, co jest za nim, będziemy mogli zobaczyć na przykład program telewizyjny, lub nagrany kiedyś najpiękniejszy wschód słońca. Czekamy tylko na rozpowszechnienie technologii OLED. Oj się wtedy znów podzieje w technologii, którą znamy z dzisiaj.