Jak szeroka jest gama schorzeń, na które może zachorować człowiek, może wyobrazić sobie każdy, kto chociaż raz widział podręcznik do nauki medycyny wewnętrznej. Nawet jeżeli z tego grona wyłączymy wszystkie choroby endemiczne, czyli występujące jedynie na pewnym, niewielkim obszarze, to ich liczba ciągle jest zastraszająca.

Choć atopia nie jest śmiertelna, to dotkniętym tą chorobą należy się współczucie

skóra przed atakiem atopiiMedia grzmią niejednokrotnie o chorobach układu sercowo-naczyniowego, które mogą przedwcześnie wpędzić nas do grobu, o groźnym w skutkach paleniu papierosów, nadużywaniu alkoholu czy też innego rodzaju używek. W natłoku informacji niejednokrotnie zapominamy o grupie chorób, które są równie groźne i przykre, jak i inne, ale ponieważ rzadko kończą się śmiercią i zazwyczaj nie możemy zrobić wiele, by im zapobiec, nie poświęca się im wystarczająco dużo uwagi. Mowa tutaj o chorobach skóry. Zapominamy, że atopia jest zjawiskiem coraz częściej występującym wśród ludzi w każdym wieku. Jedynie firmy farmaceutyczne dbają o to, by półki aptek i drogerii były stale zapełnione kosmetykami dla osób cierpiących przykładowo na atopowe zapalenie skóry w celu zapewnienia sobie odpowiednich zysków.

Przeróżne alergie to coś, z czym mamy kontakt na każdym kroku. Być może nasza mama lub siostra uczulona jest na składniki syntetycznych ubrań i z tego powodu główne miejsce w jej szafce zajmuje bielizna antyalergiczna? Może nasz narzeczony lub mąż często cierpi na kontaktowe zapalenie skóry, ponieważ nigdy nie udał się do lekarza w celu zdiagnozowania, co go uczula? Nie zapominajmy o diagnostyce chorób skórnych.