Zastanawiałem się ostatnio, czy agencja detektywistyczna naprawdę się tak sprawdza, jak to pokazują w filmach. Niby detektyw to wyjątkowo odpowiedzialna profesja, więc z pewnością musi być wykonywany należycie. Regulują to przepisy. Różnie to jednak w życiu bywa.

Agencja detektywistyczna i dystans do ludzi

skuteczna agencja detektywistycznaOgólnie to mnie zawsze bardzo fascynowały polskie i zagraniczne seriale detektywistyczne oraz kryminalne. Zastanawiam się, ile w nich jest prawdy. Logiczne, że raczej nikt nie jest w stanie zdjęcia czy obrazu z kamery tak powiększyć, jak to robią w telewizji. Z pewnością byłoby wtedy widać tylko piksele, a nie jakiś sensowny obraz. Jeśli jednak chodzi o ogólne zasady działania detektywa, to wydaje mi się, że te seriale to w miarę sensownie obrazują. Tak moim zdaniem powinna działać przynajmniej skuteczna agencja detektywistyczna. Takiej agencji powinno zależeć, aby udało się rozwiązać jak największą ilość spraw, bo wtedy zyskuje sobie ona renomę. Może później liczyć na większą ilość klientów. Poza tym wiadomo, że przy szukaniu rozwiązań skomplikowanych zagadek należy się naprawdę postarać. Jeśli nie uda się rozwikłać jakiejś sprawy, to klient może później powiedzieć, że detektyw się nie dość zaangażował. Może dojść wówczas nawet do sprawy w sądzie. Każdy więc, kto chce zostać detektywem, musi to moim zdaniem dobrze przemyśleć, bo na pewno nie jest to lekka i bezstresowa praca. Jeśli ktoś lubi zastrzyk adrenaliny, to pewnie to może być profesja dla niego, ale jeśli jest się osobą, która ma w sobie dużo empatii, to może to być wykańczająca robota.

Nie można się bowiem w tym zawodzie przesadnie przejmować tym, co czują i myślą inni ludzie. Można się bowiem samemu wykończyć, a przecież w ten sposób nikomu się nie pomoże. By być skutecznym, potrzebny jest dystans, podobnie zresztą jak w pracy lekarza czy terapeuty.